Vědeckovýzkumné centrum Ceitec v Brně

Jako místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace (VVI) je mým prvořadým zájmem, aby veřejné prostředky určené pro tuto oblast, byly využity co nejefektivněji.

V dnešní době překotného vývoje platí jako nikdy před tím, že pokud chceme jako stát držet krok se světovým vývojem a být konkurenceschopní, musíme do vědy investovat a naše vědce podporovat. To je konečně i doporučení OECD pro Českou republiku.

Je dobré si připomínat, že státní podpora VVI je vlastně úplně to samé, jako když občan investuje do svého vzdělání.  Stejně tak jako pro mladého člověka, který investuje do svého vzdělání, přijdou výsledky až po letech studia, tak i úspěchy z investic státu do VVI přijdou až po pár letech zodpovědné a systematické práce našich vědců.

Kvalitní VVI vede k tomu, že vzniknou vynálezy, objevy a technologie, které následně budeme schopni vyvážet a prodávat do zahraničí. 

Kvalitní VVI zákonitě vede k vytvoření pracovních míst a navýšení povědomí o České republice v zahraničí.

Krom těchto jednoznačných přínosů VVI pro rozvoj ekonomiky našeho státu, má pro mě osobně VVI ještě jeden velký přínos, který mám tu čest zažívat a který bych chtěl prostřednictvím tohoto blogu sdílet s Vámi všemi.

Tím přínosem je hrdost na české vědce, kterou cítím, když mám možnost se s nimi potkat a povídat si o jejich výzkumech a jaký přínos pro nás pro všechny jejich výsledky přinesly, přináší nebo teprve přinesou.  Vždy si v duchu říkám, že je až k neuvěření, co jsme my lidé schopni vymyslet a vyzkoumat.

Chtěl bych tyto své poznatky s Vámi sdílet, a jak mi to jen čas dovolí, budu s Vámi komunikovat prostřednictvím tohoto blogu a přiblížím Vám tak nádherný a v dobrém slova smyslu dobrodružný svět české vědy, tak abyste na české vědce mohli být stejně pyšní jako já.

Pro začátek bych se s Vámi chtěl podělit o dojmy z návštěvy Středoevropského technologického institutu CEITEC, kterou jsem absolvoval 10. června tohoto roku a musím potvrdit, že jde o projekt, na který můžeme být všichni právem hrdí (více informací najdete na jejich webových stránkách – www.ceitec.cz).

CEITEC je supermoderní centrum vědy, které se nachází v Brně.  Když si představíte ty nejmodernější laboratoře ze sci-fi filmů, tak CEITEC je přesně to, jen s tím rozdílem, že takových laboratoří se zde nachází na jednom místě celá řada.

Už jen, když si čtete o oblastech výzkumu, které v CEITECu probíhají, rozproudí se Vám fantazie na plné obrátky. 

Strukturní biologie a molekulární medicína. Napadlo Vás, jaké by to bylo, kdybychom získali kontrolu nad každou bakterií a každým virem?

Výzkum mozku a lidské mysli. Také si říkáte, jak to je s tím, že používáme jen 10% našeho mozku?

Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie. Molekulární veterinární medicína. Pro mě, jako vystudovaného veterináře, je tato oblast absolutně fascinující. A dalších zajímavostí je tu celá řada.

 

Více informací o mých pracovních cestách najdete na našem facebookovém profilu Věda, výzkum, inovace, na který mi můžete psát své postřehy nebo dotazy (https://www.facebook.com/vedavyzkum/?fref=ts). Sledujte náš Twitter @Vedavyzkum nebo tyto webové stránky. A pište také na můj email: belobradek.pavel@vlada.cz.


 

Sdílejte na: