Vicepremiér Bělobrádek jednal v Brně o spolupráci mezi VŠ a firmami
Vicepremiér Bělobrádek jednal v Brně o spolupráci mezi VŠ a firmami

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek dnes zahájil třídenní návštěvu Jihomoravského kraje. První den v regionu zavítal do brněnské firmy TESCAN a dále do Biologického ústavu Masarykovy univerzity a na Veterinární a farmaceutickou univerzitu. Závěr dne bude patřit galavečeru Zlínského filmového festivalu, kde se setká také s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem.

 O nutnosti spolupráce mezi průmyslem a akademickou sférou a výhodách investic do vědy hovořil vicepremiér s vedením společnosti TESCAN Brno. Ta patří mezi světové dodavatele rastrovacích elektronových mikroskopů a zaměřuje se také na nanotechnologie. „Právě nanotechnologie mohou být v příštích letech jednou z klíčových oblastí komerčního výzkumu,“ upozornil vicepremiér. Firma jen v roce 2013 investovala do výzkumu a vývoje přes 40 milionů korun, na vývoji špičkových produktů spolupracuje například s Vysokým učením technickým.

V Brně se vicepremiér Bělobrádek dále setkal s přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, profesorem Petrem Dvořákem. Vicepremiér ocenil jejich rozsáhlou mezinárodní spolupráci v oblasti biologie kmenových buněk a jejím medicínském využití.

Místopředseda dále zavítal na svou alma mater, Veterinární a farmaceutickou univerzitu. Zde hovořil s rektorem Pavlem Suchým o možnostech čerpání z nového operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.