Inkubátor českých vývozců v USA startuje. Meopta už chystá další výzvu
Inkubátor českých vývozců v USA startuje. Meopta už chystá další výzvu

Americký inkubátor českých exportérů MeoHub zahajuje provoz. Do kanceláří nedaleko New Yorku se v příštích týdnech nastěhují české firmy Bushman, Betacontrol, Holík International Prowork a Romill. Projekt rodiny Rausnitzů, kteří vlastní přerovskou Meoptu, má pomoci menším českým podnikatelům v pronikání na americký trh.

MeoHub za vybrané firmy platí provoz jejich americké kanceláře v prostorách Meopty USA na Long Islandu. „Fungujeme na bázi obratové provize. Dokud firma nevydělává, hostíme jí zdarma,“ vysvětlila pro E15.cz projektová manažerka MeoHubu Jaroslava Němcová.

Meopta s českými podniky podepsala smlouvy na 1,5 roku s možností dalšího prodloužení. Rausnitzové navíc do účastníků projektu vstupují i majetkově. „Stáváme se spolumajiteli pobočky českých firem v USA,“ uvedla Němcová s tím, že Meopta získává dvacetiprocentní podíl.

Kromě zajištění provozu kanceláří a přilehlých skladů MeoHub českým exportérům pomůže s administrativou při zakládání americké pobočky, poskytne obchodní kontakty, poradenství a nabídne asistenci při sjednání pojištění. „To už si ale firmy hradí samy,“ dodala Němcová.

Export roste

Tuzemský export do USA v posledních letech trvale roste, letos by se jeho hodnota měla přiblížit stu miliard korun. USA se tak posunou do první desítky destinací z pohledu českých vývozců.

MeoHub je společným projektem majitelů Meopty a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. O účast v podnikatelském inkubátoru projevilo zájem přes padesát firem, z nichž autoři projektu v dubnu vybrat pětici vítězů. V reakci na velký zájem vyhlásil MeoHub na jaro příštího roku další výzvu pro uchazeče.

Autor: Štěpán Bruner

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/inkubator-ceskych-vyvozcu-v-usa-startuje-meopta-uz-chysta-dalsi-vyzvu-1221749