Bělobrádek: V podpoře aplikovaného výzkumu se chceme inspirovat Tchaj-wanem
Bělobrádek: V podpoře aplikovaného výzkumu se chceme inspirovat Tchaj-wanem

Na pozvání místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka přiletěli tento týden do Prahy zástupci tchajwanských vědeckovýzkumných organizací, cílem pracovní návštěvy je seznámení se s tchajwanským systémem řízení vědy a výzkumu, díky nimž patří Tchaj-wan v mnoha oborech ke světovým lídrům. Viceprezident Národní laboratoře aplikovaného výzkumu Tzi-Dar Chiueh a generální ředitel Centra pro znalostní ekonomiku a konkurenceschopnost při Výzkumném ústavu průmyslových technologií Tze-Chen Tu s vicepremiérem Bělobrádkem jednali o tom, jak nastartovat aplikovaný výzkum. Tchajwanská delegace měla na programu prohlídku vědeckovýzkumných center a workshop s českými akademiky a podnikateli.

„Tchaj-wan je technologická velmoc, a to zejména díky efektivnímu systému veřejné podpory na vědu a výzkum. Chceme se tchajwanským systémem inspirovat při přípravě nového zákona o vědě a při nastavování podpory pro aplikovaný výzkum,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Tchajwanský úspěch je založen na podpoře perspektivních odvětví, konkrétně IT, nanotechnologií, biotechnologií, energetiky či farmakologie. Úřad vicepremiéra Bělobrádka kromě Tchaj-wanu úzce spolupracuje také s Izraelem, USA a Bavorskem.

V úterý 8. prosince absolvovala tchajwanská delegace prohlídku vědeckovýzkumných center v Praze a okolí, kde s vědci diskutovali o nastavení spolupráce s firmami a transferu znalostí do praxe. Ve středu 9. prosince poté Sekce pro vědu, výzkum a inovace uspořádala pracovní seminář o podpoře aplikovaného výzkumu, kde se projednávala konkrétní opatření, například nastavení národních programů podpory, motivace podniků k investování do vývoje nebo vytyčení priorit aplikovaného výzkumu.