RVVI navrhuje na příští rok historicky nejvyšší rozpočet na vědu, celkem 32,7 mld.
RVVI navrhuje na příští rok historicky nejvyšší rozpočet na vědu, celkem 32,7 mld.

Na příští rok navrhuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) historicky nejvyšší rozpočet na vědu - 32,7 miliardy korun. Oproti roku 2016 by se tak rozpočet navýšil o 3,6 miliardy korun. Střednědobý výhled počítá s celkovou částkou téměř 35 miliard pro rok 2018 a 34,5 miliardy pro rok 2019. Vůbec poprvé Rada připravovala návrh rozpočtu s výhledem na pět let, v roce 2020 by podle něj mělo jít na vědu 37,2 miliardy, v roce 2021 pak 39,1 miliardy korun. Návrh nyní zamíří do mezirezortního připomínkového řízení, vláda by jej měla projednávat v květnu.

„Rozpočet jsme navrhovali s ohledem na očekávaný nárůst financí z EU v letech 2017 a 2018 a zároveň jejich prudký pokles po roce 2020. Postupným navyšováním rozpočtu na vědu tak chceme zajistit stabilitu financování výzkumných organizací, udržitelnost nových vědeckovýzkumných center a více podpořit aplikovaný výzkum,“ vysvětlil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek.

Rada proto navrhuje v roce 2017 posílit institucionální financování o 768 milionů korun, spolufinancování programů EU v letech 2014-2020 o 1,1 miliardy korun. Na podporu základního výzkumu by mělo jít o 600 milionů korun víc. Tyto peníze by se měly rozdělit mezi Grantovou agenturu ČR a Akademii věd ČR. Dalších 600 milionů korun je určeno na financování aplikovaného výzkumu. Z těchto prostředků má být posíleno financování programů MPO (TRIO) a programů Technologické agentury ČR. Větší podpora aplikovaného výzkumu je v souladu s Národní politikou VVI pro léta 2016-2020 a vychází z RIS3 strategie. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost ČR.

Na zajištění výzkumu pro potřeby státní správy je v návrhu rozpočtu počítáno s navýšením o 330 milionů korun. Tyto peníze půjdou na financování programů Technologické agentury ČR zaměřených na řešení potřeb státu a společenských potřeb.

Současně bude posílena oblast rezortního výzkumu na jednotlivých ministerstvech. Na zlepšení mezinárodní spolupráce je navrhováno navýšení o 297 milionů. „Chceme se díky tomu více zaměřit na spolupráci se státy, které patří ve výzkumu ke světové špičce, například Německo, USA a Izrael,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.