Vláda odvolala profesorku Sykovou z Rady pro výzkum

Vláda dnes odvolala profesorku Evu Sykovou z Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Profesorka Syková na členství v Radě minulý týden sama rezignovala, z funkce ji ale musela formálně odvolat vláda. Nového člena Rady navrhne vládě vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek v následujících týdnech. Nový místopředseda RVVI bude zvolen ze stávajících členů Rady na příštím zasedání 24. června.
„Děkuji profesorce Sykové za velký kus práce, který coby místopředsedkyně Rady odvedla. Paní profesorka má nyní možnost vyjasnit problematické financování experimentální léčby kmenovými buňkami, a očistit tak své jméno. Věřím, že poté jí bude cesta do nejvyšších pater vědní politiky zase otevřená,“ uvedl místopředseda vlády.
Vládu také informoval o důvodech, které vedly k ukončení činnosti informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI) a dočasnému omezení služeb. „Jednací řízení stále probíhá, data ze systému ale máme zálohována a uchována. Děláme maximum, aby tato data mohla být co nejdřív využitelná v rámci systému,“ říká vicepremiér Bělobrádek.
Na programu vlády byla také výroční zpráva Rady pro konkurenceschopnost a hospodářský růst, které vicepremiér Bělobrádek předsedá.