Genetik Jiří Forejt získal Národní cenu vlády Česká hlava pro rok 2016
Genetik Jiří Forejt získal Národní cenu vlády Česká hlava pro rok 2016

Na dnešní tiskové konferenci v Praze byli oficiálně představeni vítězové čtyř kategorií ceny Česká hlava. Svého laureáta schválila také česká vláda na návrh Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Nejvyšší vědecké vyznamenání v ČR – Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2016 – tak získal genetik Jiří Forejt, který je světovým odborníkem v oblasti tzv. hybridní sterility, mechanismu umožňujícího vznik biologických druhů. Ocenění ve všech pěti kategoriích budou předána dne 22. 11. 2016 během slavnostního galavečera za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky nebo vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a dalších ústavních činitelů a významných hostů.

  

 

„Profesor Forejt je uznávaným badatelem světového formátu v oboru takzvané funkční genomiky. Před čtyřiceti lety, ještě coby student, objevil jako první na světě místo v genomu myši, které kontroluje neplodnost a účastní se vzniku nových druhů. Vytvořil také myší model, který má řadu společných rysů s Downovým syndromem, a který pak slouží k dalšímu výzkumu. Výsledky vědeckého výzkumu profesora Forejta a jeho týmu jsou mezinárodní odbornou veřejností oceňovány a komentovány v nejprestižnějších vědeckých časopisech,“ uvedl k výběru vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Ocenění Česká hlava se uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací od roku 2002. Hlavní cena je pak od roku 2006 udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako "česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava. S cenou je spojena finanční odměna ve výši jednoho milionu korun.

Prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc. (1944) vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a genetiku v Ústavu molekulární genetiky a na Univerzitě Karlově v Praze. Profesuru v oboru molekulární biologie a genetiky získal v roce 2006 na Přírodovědecké fakultě UK. V Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR také od roku 1968 působí jako vědecký pracovník, od roku 1980 je vedoucí oddělení myší molekulární genetiky. Jako hostující profesor také působil na univerzitě v Princetonu. Je autorem nebo spoluautorem více než stovky odborných publikací, laureátem řady významných ocenění a členem mezinárodních vědeckých panelů.