Premiér Andrej Babiš navštívil ÚOCHB, kde diskutoval o podpoře vědy
Premiér Andrej Babiš navštívil ÚOCHB, kde diskutoval o podpoře vědy

Premiér Andrej Babiš, který je zároveň předsedou vládní RVVI, navštívil v doprovodu členů Rady, předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové a dalších hostů v pondělí 19. listopadu Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Ústav, jehož činnost se datuje od roku 1953, patří k nejlepším výzkumným pracovištím u nás a jeho činnost bývá stěžejně spojována se jménem světově proslulého přírodovědce prof. Antonína Holého. Premiér zde mj. vyslechl přednášky ředitele ústavu Zdeňka Hostomského a jeho zástupce Martina Fuska k historii, poslání a úspěchům tohoto špičkového výzkumného pracoviště a prohlédl si oba trakty budovy.

 


 Premiér A. Babiš na návštěvě v pracovně prof. Holého. Foto Úřad vlády ČR.

„Snažíme se cíleně podporovat ty nejlepší týmy a poskytovat vědcům dostatečné zázemí, například v transferu vědeckých objevů do praxe,“ stvrdil ve svém proslovu ředitel Zdeněk Hostomský. V rámci ústavu úspěšně funguje už devět let dceřiná společnost IOCB Tech, která pomáhá vědcům s komercionalizací jejich objevů. Za další nezbytný předpoklad úspěchu označil Hostomský získávání vynikajících studentů z Česka i ze zahraničí a rozvoj juniorských týmů. Mezi zhruba 800 zaměstnanců působí dnes v ústavu téměř dvě stovky studentů doktorských programů.

K tématům odborné debaty s premiérem zde patřila mj. potřeba snížení nadměrné byrokratické zátěže české vědy a zprůhlednění systému grantové podpory vč. v současnosti probíhající reformy hodnocení výzkumných organizací.

Samozřejmou součástí prohlídky byla také prohlídka proslulé Holého pracovny, kde jsou na tabuli pietně zachovány vzorce zakreslené jeho vlastní rukou.

 

Zdroj: TZ AV ČR, TZ Rady pro výzkum, vývoj a inovace | 19. 11. 2018