Vicepremiér Bělobrádek po jednání s bavorským ministrem: Bavorské firmy by mohly využívat česká výzkumná centra
Vicepremiér Bělobrádek po jednání s bavorským ministrem: Bavorské firmy by mohly využívat česká výzkumná centra

O využití nových českých výzkumných center a mezinárodní spolupráci univerzit jednal v pondělí 9. listopadu místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek s bavorským ministrem pro vzdělání a kulturu, vědu a umění Ludwigem Spaenlem (CSU). Hovořili také o opatřeních na podporu digitální strategie v roce 2016.
“V České republice funguje dvacítka nových výzkumných center se zaměřením na digitální oblast, tato centra by mohly využívat bavorské firmy,“ upozornil vicepremiér. Bavorsko investuje do digitalizace 2 miliardy euro, a to jak do oblasti vědeckého výzkumu, tak do posílení rychlého internetu. V příštím roce by se měl uskutečnit česko-bavorský seminář pro úředníky, podnikatele a zástupce akademické sféry, kde by se probírala konkrétní úspěšná opatření při digitalizaci průmyslu. Užší spolupráci chce vicepremiér Bělobrádek navázat také s Bavorským centrem digitalizace (Zentrum Digitalisierung.Bayern) v Garchingu.
Vicepremiér diskutoval s bavorským ministrem také o posílení kontaktů mezi českými a bavorskými univerzitami. V plánu je setkání českých a bavorských rektorů. Předmětem jednání byl i česko-německý strategický dialog v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.
Dalším tématem jednání byla současná migrační krize, konkrétně opatření na snížení množství uprchlíků a předpokládaný vývoj situace v zimě.
Schůzkou navázal vicepremiér Bělobrádek a ministr Spaenle na předchozí společné jednání v červenci 2015 v Mnichově. Setkání se zástupci bavorské vlády budou pokračovat i v roce 2016.