Ministryně Langšádlová: Připravovaná novela posílí roli resortních výzkumných organizací

Veřejné výzkumné instituce (v.v.i.) jsou právní formou, kterou zřizují ústřední orgány státní správy nebo územní samosprávné celky, pokud potřebují pro výkon své působnosti výzkumnou činnost – především pro naplnění vlastních výzkumných potřeb, ale také pro efektivnější působení v oblastech, za něž nesou zodpovědnost: je-li například v gesci ministerstva zemědělství veterinární péče, může podporovat rovněž výzkum a vývoj v této oblasti. Specifickou formou v.v.i. jsou pak ústavy zřizované Akademií věd ČR jakožto organizační složkou státu – podléhají zákonu o Akademii věd ČR, který jim stanovuje širší působnost, například obecně „přispívat ke zvýšení úrovně poznání a vzdělanosti“.
Zákon o v.v.i. tedy nastavuje právní rámec pro dva relativně rozdílné typy institucí: ústavy Akademie věd ČR mají jiné zacílení, než resortní nebo krajské výzkumné organizace. Tato skutečnost se projevuje mimo jiné tím, že se ústavy a resortní v.v.i hodnotí jiným procesem.

Diskuze o výraznější úpravě této právní normy především u resortních vvi se vedou již od roku 2017. Na neefektivitu z hlediska vynakládání veřejných prostředků pak poukazují i nejnovější doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), z nichž vychází aktuálně projednávaný balíček opatření pro konsolidaci veřejných financí. Připravovaná novela zákona o v.v.i. tak přímo reaguje na doporučení NERV a svou povahou patří do konsolidačního balíčku. Doporučení NERV konkrétně zní: „Změna tematické struktury resortních výzkumných ústavů a jejich institucionální VaV podpory (DKRVO) tak, aby zaměřením více odpovídala potřebám veřejných politik a regulací…“ .

Zároveň se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala posilovat propojení výzkumu s rozhodováním státní správy a nastavováním veřejných politik. V programovém prohlášení vlády je výslovně uvedeno: „Zaměříme se na efektivitu resortních výzkumných organizací a otevřeme s poskytovateli institucionální podpory diskusi o možných organizačních změnách s cílem posílit roli výzkumných organizací pro řešení výzkumných potřeb státní správy.“

Cílem připravované novely zákona o v.v.i. je tedy posílení role výzkumných organizací pro řešení výzkumných potřeb státní správy a skrze to i efektivnější využití veřejných prostředků na výzkum, vývoj a inovace.

Novela, na které se ještě pracuje, je důsledně komunikována se všemi zřizovateli v.v.i. na úrovni ústředních orgánů státní správy, tedy s příslušnými ministerstvy a s vedením Akademie věd ČR. To, nakolik jsou do přípravy zapojeny samotné v.v.i., záleží na jejich zřizovatelích a na tom, jak je nastavena komunikace mezi nimi a příslušnými v.v.i.

Připravovaná novela řeší úpravu systému, jako ostatně každý zákon. Nezabývá se konkrétními pracovišti. Novela má umožnit zřizovatelům primárně na úrovni ministerstev provést organizační změny tak, aby mohli lépe naplňovat své výzkumné potřeby. O svých výzkumných potřebách, stejně jako o způsobu, jakým mají být naplněny, včetně nastavení komunikace s resortními v.v.i, musí ale rozhodovat samotní zřizovatelé, nikoli ministryně pro vědu, výzkum a inovace.


Zdroj: Úřad vlády České republiky |  15. 8. 2023


Sdílejte na: